top of page
KONCERT SMÍŘENÍ 11. září
KONCERT SMÍŘENÍ 11. září

po 11. 9.

|

Praha 2

KONCERT SMÍŘENÍ 11. září

Musica loci kostela sv. Václava Na Zderaze

Přihlašování uzavřeno
Zobrazit další události

Čas a místo

11. 9. 19:00 – 21:00

Praha 2, Resslova 300/6, Nové Město, 120 00 Praha-Praha 2, Česko

O události

19:00 komentovaná prohlídka kostela

20:00 koncert na housle a violoncello

Komentovanou prohlídku kostela uvádí historik Mgr. Jakub Synecký.

Vstupenky:  🎹

https://bellprague.cz/cs/8297-koncert-smireni/

Účinkuje Duo Pavla Tesařová & Juraj Škoda

Pavla Tesařová – housle

Juraj Škoda - violoncello

Program

J. S. Bach       Air

A. Vivaldi        Bouře

J. S. Bach       Koncert pro dvoje housle d moll

J. Massenet   Meditace z opery Thais

C. Saint-Saens  Introdukce a Rondo capriccioso

O. Ševčík        Holka modrooká

J. Williams     Schindlerův seznam

G. F. Händel  Passacaglia

Pavla Tesařová

Na housle začala hrát v sedmi letech pod vedením profesorky Hany Metelkové. Je studentkou Akademie  múzických umění v Praze ve třídě Mgr. Pavla Kudeláska.

V devíti letech hrála s legendárním houslistou J. Sukem a orchestrem PKF ve Španělském sále Pražského hradu, v 11 letech v živém televizním vysílání festivalu Zlatá Praha s Václavem Hudečkem. Ve věku 12 let vystoupila sólově s houslovým koncertem Maxe Brucha v televizním vysílání v katedrále sv. Víta.

Je vítězkou mnoha tuzemských i mezinárodních soutěží, např. Kocianovy houslové soutěže (absolutní vítěz), Talents for Europe, Mezinárodní houslové soutěže Mistra Josefa Muziky, Prague Junior Note, Nové evropské talenty, Mezinárodní soutěže Dr. Josefa Micky (absolutní vítěz), Concertino Praga (titul laureáta), Orpheus, Pro Bohemia (absolutní vítěz), Pula Croatien (absolutní vítěz), Musical Competition of Societa’Umanitaria in Milan. V roce 2020 zvítězila na France Music Competition v Paříži a Manhattan Music Competition v New Yorku. Její nejčerstvější úspěch je z Beethovenovy soutěže z dubna 2023 z Velké Británie, kde získala nejvyšší cenu Grand Prix.

Česká televize o ní natočila dokument do pořadu Terra musica. Natáčela pro ČT i TV Noe. Byla též hostem vprogramu Telefonotéka pro Český rozhlas, v přímém přenosu pro Radio Filarmonia (Peru), natáčela CD v Itálii a Francii.  Od roku 2020 je též první houslistkou Ševčíkova kvarteta, s nímž studovala u věhlasného profesora G. Pichlera v Madridu. Hraje na české housle Jaroslava Kohouta (2016), které získala vítězstvím na XX. Akademii Václava Hudečka.

Juraj Škoda

Juraj Škoda je absolventem Pražské konzervatoře u profesorky Renáty Strašrybkové. V současné době studuje u profesora Mikaela Ericssona na Akademii múzických umění v Praze.

Vyhrál konkurz do orchestrální akademie České filharmonie, kde měl možnost nabírat zkušenosti a hrát pod taktovkou světově proslulých dirigentů a sólistů.

Pochází z hudební rodiny a na violoncello začal hrát ve věku šesti let ve Zvoleně u Vojtěcha Farkaše. Ve studiu pokračoval na konzervatoři v Bratislavě, kde ho vyučoval profesor Pavol Mucha. Jako student dostal několikrát příležitost zahrát si ve Slovenské filharmonii. V Bratislavě působil v různých komorních souborech a premiéroval skladby současných slovenských autorů.

Mezi jeho největší soutěžní úspěchy patří vítězství na Vienna New Year’s International Competition, 1. cena a titul laureáta na soutěži Douzelage Young Musicians (Sherborne, Velká Británie), 1. místo a cena skladatele za nejlepší interpretaci skladby na celostátní violoncellové soutěži v Modré a vítězství na celostátní soutěži konzervatoří a hudebních gymnázií České republiky.

Sólově hrál s Wiener Stadtorchester na novoročním koncertě ve Vídni, s Karlovarským symfonickým orchestrem pod taktovkou Miriam Němcové, s Bruno Walter Symphony Orchestra nebo s Komorním orchestrem Pražské konzervatoře pod taktovkou Chuheia Iwasakiho, šéfdirigenta Plzeňské filharmonie. V roce 2023 měl sólový debut s orchestrem Sinfonietta Bratislava na prestižním festivalu Viva Musica.

Kostel sv. Václava Na Zderaze

Dnešní gotický jednolodní chrám se nachází v místech někdejší pražské osady Zderaz a svým vznikem patří mezi nejstarší pražské kostely. Ač byl vybudován na okraji vyvýšené plošiny nad Vltavou, dnes se díky zásadní úpravě okolí tyčí na terase nad prohloubeným svahem k nábřeží. Kostel je od roku 1926 ve vlastnictví a péči Církve československé husitské a slouží k její pravidelné činnosti. Bohatou historii kostela a jeho architektonické úpravy a přestavby nám přiblíží v komentované prohlídce opět historik Mgr. Jakub Synecký.

Neméně zajímavý je však také interiér kostela. Vzpomínkou na loňské výročí 150 let od narození Františka Bílka (1872–1941), našeho předního architekta, sochaře, grafika a symbolisty, skládáme poklonu jeho umění i filozofii mystické jednoty světa. Nejucelenější soubor jeho chrámového interiéru, který vytvořil pro svého syna Františka, zdejšího kněze Církve československé husitské, se nachází právě v tomto kostele. Společně s dlouhou historií kostela vytváří dechberoucí genius loci: Kristus na kříži se strukturou stromu odkazuje na symboliku Stromu života, propojuje Krista ukřižovaného se vzkříšeným a pojímá jej jako vítěze. Dějinnou zkratku českého národa symbolizuje šest postav vyřezaných na bohoslužebném stole: praotec Čech, sv. Ludmila se sv. Václavem, Jan Hus, Jan Žižka a Jan Amos Komenský. Prostý stůl husitské táborové bohoslužby symbolizuje dřevo, ze kterého je celý soubor vytesán. Dřevěné svícny znázorňující ruce symbolizují drama pádu a vykoupení člověka: menší svícen v podobě ruky držící jablko obtočené hadem, větší svícen v podobě sepjatých rukou přijímajících spásu ze dřeva kříže a Stromu života. Na postranicích lavic motivy rostlin a zvířat symbolizují rajskou zahradu a harmonii člověka s přírodou.

Sdílet událost

bottom of page