top of page
Koncert Smíření - Genius loci a Musica loci
Koncert Smíření - Genius loci a Musica loci

ne 11. 9.

|

Praha 2

Koncert Smíření - Genius loci a Musica loci

Srdečně zveme na další koncert s komentovanou prohlídkou, tentokrát do evropsky unikátního kostela a na světově rezonující výročí 11/9; tato dvě témata spolu nesouvisejí však pouze zdánlivě.

Čas a místo

11. 9. 2022 19:00

Praha 2, 1, Ke Karlovu 453, Nové Město, 120 00 Praha-Praha 2, Česko

O události

Srdečně zveme na další koncert s komentovanou prohlídkou, tentokrát do evropsky unikátního kostela a na světově rezonující výročí 11/9; tato dvě témata spolu nesouvisejí však pouze zdánlivě.

Výročí teroristického útoku 11. září 2001 je výstrahou, aby nebyla tato hrozba opomenuta.

Budova kostela patří magistrátu a sousedí od r. 1991 s Muzeem Policie ČR (bývalý klášter), v parku je pomník padlým policistům a hasičům, Křesťanskou policejní asociací jsou v kostele pořádány pravidelně bohoslužby „Za bezpečí“ a trvalým jáhnem na Karlově je kaplan Policie ČR, Diac. plk. ThDr. Mgr. Jiří Ignác Laňka, Ph.D., který nás bude historií a uměním v kostele provázet.

Kupole chrámu na Karlově u Nuselského mostu jsou sice nepřehlédnutelné, ale málokdo tento unikátní kostel navštívil. Smělost klenby, opřené jen patou na osmihranu bez jakékoliv opory, stála podle pověsti život stavitele kvůli panice při bourání lešení. Žebrové pletivo vnitřní klenby tvoří překrásnou paprskovitou hvězdu a hned po gotickém trojoltáři se pohled zastaví na fiktivních pavlačích s téměř živými postavami. Kostel také skrývá jedinou, ve Střední Evropě dochovanou kopii Betlémské jeskyně a Santiniho Svaté schody, po kterých se nechodí. Barokní varhany byly postavené r. 1735 a po odsvěcení kostela za císaře Josefa II. zůstaly jako jediný inventář na místě, opravené pak byly r. 1873, ale až nyní je čeká opět renovace. Nicméně jsou pečlivě udržované a zní nádherně. Zajímavého je tam rozhodně více, ale ještě poslední poznámka, abychom si nepletli zakladatele kostela na Karlově, našeho Otce vlasti Karla IV. a jeho patrona sv. Karla Velikého, tzv. Otce Evropy a prvního středověkého římského císaře, který byl ve dvacáté generaci jeho předkem. Na jeho počest Karel IV. kostel roku 1350 na hoře Karlově založil a vybudoval podle korunovačního kostela v Cáchách, ve kterém je Karel Veliký pochován a kde byl Karel IV. korunován.

Komentovaná prohlídka proběhne od 19:00 do cca 19:50 hod., pak bude krátká přestávka a koncert od 20:00 do cca 21:00 hod.

Na koncertu vystoupí sopranistka Milena Stričević působící ve Státní opeře Praha, Štěpán Jinek s krásným barokním zvukem fagotu a náš dvorní varhaník Tomáš Pindór.

V programu koncertu zazní známé i méně uváděné skladby J. S. Bacha, G. Ph. Telemanna, G. B. Pergolesiho, G. Verdiho, A. Stradelly a dalších, např. J.S. Bach Concert a-moll BWV 593, G. Ph. Telemann Sonáta pro fagot e-moll, Ave Maria od několika různých skladatelů.

Vzhledem k tomu, že datum připadá na neděli, je kostel celý den plně vytížený a těsně před koncertem se koná bohoslužba. Z toho důvodu bude vstup na koncert umožněn až 15 minut před začátkem, tedy cca od 18:45 hodin.

Vstupenky lze koupit on-line https://goout.net/cs/koncert-smireni/szpdtcu/ nebo na místě těsně před koncertem. Plné vstupné je 350 Kč, snížené vstupné pro studenty, důchodce a invalidy je 150 Kč.

Pro děti školou povinné a pro „vozíčkáře“ a jejich doprovod je vstupné zdarma.

V případě více jak 10 osob lze uplatnit Skupinovou slevu ve výši 100 Kč na každou vstupenku. Vstupné tedy činí 250 Kč na osobu pro koncert i komentovanou prohlídku dohromady (zvlášť nelze koupit). Tyto skupinové vstupenky lze objednat na e-mailové adrese: musicaloci@seznam.cz.

Sdílet událost

bottom of page