po 13. 7. | Kostel svatého Václava

Labyrint světa a ráj srdce

V letošním roce oslavíme 350. výročí úmrtí našeho velikána Jana Amose Komenského, který si zasloužil známé přízvisko Učitel národů. Přijďte si poslechnout úryvky z jeho díla Labyrint světa a ráj srdce, které přednese herec Radúz Mácha, varhanní party Petra Ebena pak zahraje Tomáš Pindór.
Je nám to líto, ale registrace byly bohužel ukončeny.
Labyrint světa a ráj srdce

Čas a místo

13. 7. 2020 19:00
Kostel svatého Václava, Štefánikova, 150 00 Praha 5-Anděl, Česko

O události

Hodinový varhanní koncert, kde se střídá hudba a mluvené slovo ve 14 úryvcích z Komenského knihy „Labyrint světa a ráj srdce“.

Poutníka doprovází Všezvěd Všudybud a ukáže mu celý svět - jak se každý člověk snaží, přetvařuje, učí se, lopotí, miluje, touží po penězích, ale nikde nenalézá klid. Až poutník vykřikne: „Ach, přemizerní, bídní, nešťastní lidé, toto-liž jest vaše poslední sláva!“ Když pak nahlédne do svého nitra, do svého srdce, tam teprve nalezne pokoj a klid. Tam jest ten pravý pokoj a mír. V srdci svém. 

Letos uplyne už 350 let od úmrtí J. A. Komenského, autora nejvýznamnějšího barokního textu Labyrint světa a ráj srdce… a přesto nás jeho myšlenky překvapí, jak jsou stále aktuální – a řekneme si – copak se za těch 350 let vůbec nic nezměnilo? Na co jsme v dnešní době tak pyšní? Kulturní evoluce je jako želva - nenechme se vyprovokovat šíleným rozvojem techniky a globalizací! Pojďme si poslechnout nádhernou hudbu a zamyslet se, co v nás naštěstí zůstává pořád stejné. Uklidní nás někdy shovívavá, jindy nepokojná hudba i filozofie Komenského, která jde do takové hloubky našeho nitra, kde dnešní problémy ztrácejí na významu. Díky obrovskému množství metafor je text velmi srozumitelný a v následném hudebním motivu máme čas si promítnout Komenského myšlenky do našich příběhů a pocitů. 

Punc současnosti koncertu přidají i oba mladí umělci, spolužáci z Janáčkovy konzervatoře – Radúz Mácha, člen činohry Národního divadla, oblíbený díky mnoha divadelním a filmovým rolím, a Tomáš Pindór, muzikant celoživotně srostlý s varhanami a koncertující na českých i zahraničních pódiích a kůrech. 

Radúz Mácha / recitace 

Tomáš Pindór / varhany 

Jan Amos Komenský / text

Petr Eben / hudba

Je nám to líto, ale registrace byly bohužel ukončeny.

Sdílet událost