top of page
pexels-méline-waxx-165974.jpg
2.jpg

ROMAN PATOČKA

Housle

Patří mezi výjimečné osobnosti současné generace sólistů. Po absolvování Pražské konzervatoře a HAMU v Praze sbíral zkušenosti na hudebních institucích v zahraničí, v Utrechtu (Keiko Wataya) a v Lübecku u Shmuela Ashkenasiho. Je vítězem a laureátem na Soutěži Pražského jara, Leopolda Mozarta v Augsburku, Pablo de Sarasate v Pamploně, Václava Humla v Záhřebu, Flame v Paříži, Maxe Rostala v Berlíně a dalších. Vystupuje jako sólista s renomovanými orchestry v České republice i v zahraničí.

PODROBNOSTI

Pod taktovkou Sira Charlese Mackerrase provedl Janáčkovo Putování dušičky se Státní filharmonií Brno a spolupracoval s Komorním orchestrem Berg na světové premiéře České rapsodie pro housle a orchestr Bohuslava Martinů. V roce 2014 provedl světovou premiéru houslového koncertu Adama Skoumala na festivalu Pražské jaro. V sezóně 2008/2009 byl koncertním mistrem Německého symfonického orchestru Berlín. Od sezóny 2020/2021 je koncertním mistrem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK.

 

Je členem klavírního Eben tria a smyčcového Talichova kvarteta. Spolupracuje se špičkovými českými i zahraničními interprety, jako je např. Jiří Bárta, Igor Ardašev, Adam Skoumal, Martin Kasík, Radek Baborák, Roberto Giordano, José Gallard, Maciej Pikulski, Jennifer Frautschi či Daishin Kashimoto. Reprezentoval Českou republiku na světové výstavě EXPO 2005 v japonském Aichi. Vystoupil na řadě českých, ale zejména zahraničních festivalů.

 

V roce 2008 bylo vydáno ve Francii jeho debutové CD s klavíristou Frédéricem Lagardem. V roce 2011 nahrál čtyři houslové koncerty Františka Bendy společně s Pražským komorním orchestrem bez dirigenta. Natočil snímky pro Český rozhlas, BBC Radio 3, ORF, Radio 4 Netherlands, Radio Classic France, Rumunský rozhlas a japonskou televizi NHK. Se spolkem Musica loci spolupracuje od jeho počátku.

Musica loci logotyp_edited.png

Sledujte nás

  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

©2022 MUSICA LOCI

church-756150.jpg
bottom of page