top of page
Housle
601B0404-D03B-4205-8432-2E6F1BB83241-e1616587697167.jpeg

JOSEF ŽÁK

Housle

Studoval na Pražské konzervatoři, Hochschule für Musik v Drážďanech a HAMU v Praze. Magisterský titul získal na Pařížské konzervatoři (CNSM de Paris) v oboru barokní housle. Od roku 2010 žije v Paříži, kde působí ve francouzských orchestrech i komorních tělesech specializovaných na interpretaci barokní a klasicistní hudby. Působí v řadě souborů jako umělecký vedoucí (Castelkorn, PRJCT Amsterdam) i jako sólista (Les Épopées, Orchestre de l’Opéra Royale Versailles). 

PODROBNOSTI

Josef Žák byl zván jako koncertní mistr do orchestrů l’Orchestre de l’Opera Royal de Versailles, PRJCT Amsterdam (Maarten Engeltjes), Les Epopées (Stéphane Fuget), Collegium 1704 či Czech Ensemble Baroque. Jako sólista či umělecký vedoucí spolupracoval s řadou těles na realizaci nahrávek – Les Epopées (Grands Motets de Lully, volume I, II), PRJCT Amsterdam (Bach Vorgotten Arias), Orchestre de l’Opera Royal de Versailles (Vivaldi, Pergolesi), a vystupuje s nimi na prestižních pódiích – Salle Gaveau (Paris), Muziekgebouw a Concertgebouw Amsterdam, Utrecht Early Music Festival, Chapelle Royale a Opéra Royal (Versailles), La Chapelle de la Trinité (Lyon) ad. Od roku 2020 je rezidenčním umělcem Českého kulturního centra v Paříži.

 

Spolu s Petrem Zajíčkem bývá vedoucím třídy barokních houslí na Letní škole barokní hudby v Holešově. Dlouhodobě se zajímá i o jiné hudební žánry a jejich prolínání. V letech 2008–2012 byl členem folklorně orientovaného souboru SlovaCzech (ČR, DE), a natočil s nimi dvě desky. Dále se pravidelně účastnil letních kurzů «fiddle-music» v Nashville, Tennessee, USA (Mark O’Connor, Darol Anger, Casey Driessen). Ve Francii navštěvoval ateliéry jazzové houslové techniky (Didier Lockwood).

 

Josef Žák studoval v letech 2010–2012 na École du Choeur Grégorien de Paris, kde byl formován v interpretaci a dirigování gregoriánského chorálu. Od roku 2010 je členem Choeur Grégorien de Paris, a v letech 2014–2019 v něm působil jako umělecký vedoucí.

Musica loci logotyp_edited.png

Sledujte nás

  • Instagram
  • Facebook
  • YouTube

©2022 MUSICA LOCI

church-756150.jpg
bottom of page